niedziela, 22 kwietnia 2012

III spotkanie ''Firma To Ludzie''

Było to spotkanie wyjątkowe, bo podwójne. :] Tamtego wieczoru 16.04. 2012 gośćmi byli dr Paweł Żelewski, prezes Baxter Polska oraz Piotr Taracha, szef drukarni Intrograf.



Od lewej: dr Paweł Żelewski, Piotr Taracha


O niecodzienną atmosferę spotkania zadbali moderatorzy: Kasia Szczot oraz Kamil Koluch.


para prowadzących :)) 



A Ty to wiesz....? :)


Baxter Polska sp. z o.o. (http://www.baxter.com.pl /http://www.careers.baxter.com/pl/about_us/history_and_innovation.html) to:




  • międzynarodowa firma farmaceutyczna  z siedzibą w Chicago
  • prowadzi działalność w ponad 110 krajach świata
  • 50 zakładów produkcyjnych w 26 krajach, umożliwiających firmie ekonomiczną produkcję na potrzeby lokalnych i regionalnych rynków
  • korzysta z własnych technologii oraz synergicznych metod w niezrównanie wydajnych procesach wytwarzania produktów wysokiej rangi
  • zatrudnia ok. 60 000 pracowników na terenie kraju
  • fundament przedsiębiorstwa zbudowany na bazie 81 lat przodownictwa w branży farmaceutycznej i medycznej (powstanie - 1931r.)
  • lider w sferze doskonałości produkcji wysokiej jakości wyrobów medycznych, przede wszystkim płynów ustrojowych
  • rozległe możliwości produkcyjne - zautomatyzowane napełnianie worków roztworami do infuzji dożylnych i do dializy, produkcja rekombinantów i zestawów do podawania leków oraz innych urządzeń, sprzętu, oprogramowania oraz wyrobów farmaceutycznych, technologia frakcjonowania osocza krwi
  • uznanie organizacji Great Place to Work Institute (GPTW)

  • jedno z najlepszych miejsc pracy w Europie roku 2011 pośród międzynarodowych korporacji 
  • (W czołówce odnajdziemy też inne organizacje z branży farmaceutycznej: Amgen, 3M, NovoNordisk, Novartis, Abbott, Quintiles, Mundipharma.)
  • wysokie oceny w różnych obszarach doświadczenia zawodowego  pracowników i managerów HR; w tym szacunek, zaufanie, uczciwość dumę z pracy w firmie i zespole oraz profil kultury korporacyjnej; koncentrując się na takich obszarach jak różnorodność kulturowa czy skuteczność zarządzania stały się przyczyną werdyktu
  • zwiększa wydajność produkcji leków rekombinowanych, wytwarzając wiodący w świecie czynnik VIII - czynnik krzepnięcia stosowany w leczeniu hemofilii. 
  • posiada innowacyjną technologię wykorzystującą komórki Vero, stosowane do produkcji szczepionek, o wiele korzystniejsze pod względem kosztów i produktywności w porównaniu do tradycyjnych metod produkcji szczepionek, wykorzystujących jaja kurze.
  • laureat licznych nagród za wybitne osiągnięcia w sferze jakości oraz ochrony środowiska naturalnego,a także bezpieczeństwa i higieny pracy. (Nagroda Shingo - jedno z głównych wyróżnień za wybitne osiągnięcia w produkcji przyznana zakładom w Cartago na Kostaryce.

''Angażujemy całą naszą wiedzę i doświadczenie z dziedziny urządzeń medycznych, farmaceutyków i biotechnologii, aby zmieniać na lepsze życie naszych pacjentów.''


Paweł Żelewski to człowiek wprawiający w ruch pracy machinę światowego giganta. Dowódca korporacji, zaopatrującej około 1/2 do 1/3 środków farmakologicznych  na polskim rynku. To głównie jego decyzje stabilizują funkcjonowanie firmy każdego dnia. Główny rozgrywający w Koalicji Teraz Zdrowie. Prezes Stowarzyszenia Przedstawicieli Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych w Polsce (SPIFF). Gorący orędownik Kodeksu Farmaceutycznej  Etyki Marketingowej. 


dr Paweł Żelewski

Wtenczas Paweł Żelewski odkrył przed nami pewną część siebie. Opowiedział etap swojego życiorysu, który doprowadził go do wrót kariery. 
Zawsze pasjonowały go nauki ścisłe. :) Liceum o profilu matematyczno - fizycznym umożliwiło podjęcie studiów medycznych na Gdańskim Uniwersytecie. Po ukończeniu wyjechał do Kanady, gdzie podjął się pierwszej pracy w Alarm Systems. Powrócił do Polski i w kraju począł szukać swego szczęścia. 


Ojciec stoczniowiec często mawiał:
''Jeżeli się godzisz na swój los, to przejdziesz z nim przez życie. Jeżeli się nie godzisz to los cię przewlecze przez życie''.
Syn stał się wyznawcą zasady: 
''Jeżeli czegoś mocno pragniesz, to po prostu zacznij to robić. Realizuj swe marzenia, w efekcie również siebie.'' :] 
Dowiedzieliśmy się czym wg Pawła Żelewskiego jest właściwie korporacja, mając na myśli znaczenie słowa jak i miejsca.


Początkowe myślenie gościa zanim przystąpił do zespołu wyglądało dosyć stereotypowo..
''Korporacja - to uporządkowana maszyneria, która zawsze, niezależnie od wszystkiego musi działać. Wielka, dobrze zorganizowana firma, gdzie każdy ma szefa. Dopiero ten czołowy dyrektor steruje funkcjonowaniem korporacji.''
 Dziś postrzeganie jej trochę się zmieniło...:)
''Korporacja to niesamowity zbiór  nieograniczonych środków ludzkich, pieniężnych, systemów oraz wsparcia. Miejsce, w którym można się rozwinąć. To mała możliwość tworzenia, tylko wtedy kiedy tworzy się coś dla ludzi. Również to możliwość refleksji, głównie za pomocą  szkoleń: na początku podstawowych ugruntowujących wiedzę medyczną czy z komunikacji.  Służą one wzajemnemu poznaniu, właściwego skomunikowania się pomiędzy managerami, po to aby zrozumieli oni siebie. ''
zainteresowani
 Karolina Cieklińska,  Kasia Ficek,  Patrycja Jasik, Kamil Chibowski 


Prezes najbardziej jest dumny z tego jak ludzie współpracują, radzą sobie. Razem. Przykładem jest ośmiu przedstawicieli medycznych, którzy wyszli spod jego nauk, a każdemu z nich udało się wykonać kolejny krok na ścieżce osobistego rozwoju. Bardzo ważny jest dla niego kontakt z ludźmi. 




Pan Żelewski ma zdecydowanie analityczną osobowość, dlatego dawniej bardzo trudno było mu poradzić sobie z pytaniem czy to wszystko ma sens. Wczesne prognozy ''etapu ambicjonalnego'' w jego życiu już ma za sobą. . . 


z humorem ;) 

Absolwent medycyny i studiów MBA zrobił błyskawiczną karierę w przemyśle farmaceutycznym. Zaczynał od pracy w dziale sprzedaży i marketingu, a skończył na fotelu dyrektora generalnego i prezesa zarządu Baxter Poland. Pracował przez kilka lat w Brukseli i Pradze. Swego czasu pełnił funkcję prezesa Pfizer, Novartis, będących w czołówce wiodących firm farmaceutycznych w Polsce. 

Stara się mysleć o przyszłości, w sposób zrównoważony i bezpieczny czerpać z życia. Ma doskonałą świadomość, że kariera prezesa równie szybko się zaczyna tak jak się kończy. Zadaje sobie wszechobecne pytanie z początku dziejów. Jak życie przeżyć, aby osiągnąć szczęście?
''Trzeba dążyć do tego, na czym ci zależy.''
 Zadowolony ze swojej drogi życiowej, nie żałuje niczego co przyniósł los. :] 
''Budującą rzeczywistością w korporacji to przede wszystkim pomysły pracowników, które mogą wpływać na pracę trybików tej machiny, mogą ją współtworzyć''.


Ciekawiło nas, jak rysuje się korporacyjna rzeczywistość zdaniem prezesa największego koncernu farmaceutycznego. Usłyszeliśmy, że kiedy ma się dobry pomysł to nagle wszyscy zaczynają się 'dolepiać', aby osiągnięty sukces stał się po trosze ich. 
''Jeśli chcesz być trybikiem i pracować po 6-7 h w miejscu pracy....Jeśli chcesz - możesz. Jeśli zaś chcesz się realizować, to masz zupełnie nieograniczone możliwości tworzyć, dzielić się sukcesem.''

goście i moderatorzy ;) 




Niezbędna jest wiedza z zakresu księgowość, finansów, HR... Każda korporacja ma swoją atmosferę. Wszystko zależy od ludzi. Około 10% wrażenia to specyfika korporacji, język korporacji to najważniejsza część kultury organizacyjnej. 


Kamil Chibowski, Anna Gricman, Paulina Kostrzewa, Karolina Forkasiewicz, Anna Kapinos 

Relacje międzyludzkie są bardzo ważne. W korporacjach na ogół technika postępowania z ludźmi jest wdrażana książkowo. 


Aleksandra Machniak, Piotr Taracha, Patrycja Jasik, Paweł Żelewski

Korporacyjna codzienność wyznacza wiele reguł, w które trzeba się wpasować. Agenda czy ''7 punktów dobrego spotkania'' wg. prezesa nie są bez sensu. Nieodłącznym elementem spotkania jest grafik, co i kto mówi w danej chwili oraz  alternatywy działania. Ostatnim stopniem jest decyzja, która zawsze musi zostać podjęta przez członków rady zarządu. Celem takiej  organizacji pracy  jest  pewne bezpieczeństwo, świadomość, że to co jest podejmowane ma sens i do czegoś prowadzi. Istotnym czynnikiem jest również witalność, której bezwarunkowe przejawianie w korporacji jest wręcz pożądane. :)


POWER UP! ---> hasło przewodnie większości korporacji  

Dyrektor Baxter spotkał się z wieloma sztucznościami, które niejako redukują osobowość. Dla Pawła Żelewskiego to stanowisko jest nienormalne. Bardzo ważna jest dobra relacja z pracownikiem. Kiedy ktoś wykonał jakieś zadanie zupełnie źle to zawsze trzeba szukać w człowieku cechy, która świadczy o nim dobrze.


Aleksandra Machniak rozmawiająca z gościem Pawłem Żelewskim 

Prezes Baxter zapytany o negatywne emocje, a także sposobach radzenia sobie z nimi odpowiedział, że raczej stara się nie okazywać złości. Jest opanowany. Kiedy odkryje złe intencje u pracownika, któremu nie jest w stanie pomóc, jedynym wyjściem pozostaje rozstanie. W sytuacji, kiedy komuś z podwładnych nie powiedzie się zrealizowanie zadania zawsze priorytetowe pytanie...
''Co ja mogę zrobić dla Ciebie, abyś już tak nie robił? / Jak mogę Ci pomóc? ''  
<-- To działa. Sprawdza się w około 90% przypadków :)) Istnieją dwie niepodważalne prawdy dotyczące działania w korporacji. 
Zasada nr 1 -- NIE RYZYKUJE SIĘ WŁASNYMI PIENIĘDZMI. Istnieje zjawisko AUTODEREKRUTACJI - możesz się zwolnić w każdej chwili i przejść do mniejszej firmy lub otworzyć swój własny biznes. :))




Trzej Panowie: dr Paweł Fortuna, Piotr Taracha, dr Paweł Żelewski


Pan Żelewski zachęcał nas do pracy w międzynarodowych korporacjach. Dziś coraz częściej zatrudnianymi tam są właśnie psychologowie. Kadra z wykształceniem stricte medycznym zaczyna się kurczyć. Poziom wykształcenia klientów Baxter również jest wysoki. Są to  głównie lekarze i farmaceuci.




studentki PWJŻ i PBiP


Na pytanie czy każdy człowiek odnajdzie się w pracy korporacji Żelewski odpowiedział, że jak najbardziej. Zarówno ekstrawertyk, o zdolnościach managerskich i ambicjonalnym zacięciu może piąć się coraz wyżej i wyżej, by realizować swe zamierzenia spełnienia zawodowego. Również introwertyk, który przełamując się, otwierając na nowe wyzwania. Zdaniem prezesa Baxter...

''Korporacja zmienia ludzi. To czy na dobre czy złe... Wszystko zależy od managera, który otoczy opieką i pokaże jak można poradzić sobie z zadaniami inaczej, lepiej.''

Kamil Chibowski, Anna Kapinos 

''Aby coś dostać trzeba dać, bo wszystko wraca. Zawsze. To nie inwestycje'



Kamil Koluch przekazujący gościowi 'Studencką Złotą Akcję' 



**********

Piotr Taracha – Prezes Zarządu spółki Intrograf Lublin. Ukończył prawo na naszym uniwersytecie.  :) Absolwent studiów MBA i HRM. Swego czasu wykładowca na KUL. Autor kilku pozycji z zakresu prawa gospodarczego.


Piotr Taracha

Współtworzył przeobrażenie lubelskiego Oddziału Poczty Polskiej w podmiot bardziej rynkowy.  Odpowiadał za Pocztylion - fundusz emerytalny,  który po 3 miesiącach od zapoczątkowania osiągnął ponad 45 % sprzedaży w skali całego kraju. W oddziele poczty zajmował się również rekrutacją. 

Wraz z kolegą Mariuszem Świetlickim, doktorem nauk ekonomicznych 1 kwietnia 2003 roku wystąpił z misją uratowania lubelskiej drukarni od upadku. O ile rok 2002 zamknął się kwotą 3,5 mln zł straty, to już rok później strata wynosiła niewiele ponad 400 tys zł. Zaś w 2004 firma osiągnęła ponad 300 tys. zł zysku. Średnie obroty miesięczne wzrosły ponownie do ponad 2 mln zł. Dokonali fenomenalnego czynu, który doprowadził do ponownego zaistnienia przedsiębiorstwa na polskim rynku, a co więcej do dynamicznego rozwoju. 







''INTROGRAF-LUBLIN S.A. prowadzi działalność w zakresie produkcji wyrobów z papieru i tektury, takich jak opakowania na leki, artykuły spożywcze, kosmetyki itp. Spółka świadczy również usługi poligraficzne, wykonuje etykiety, materiały reklamowe, mapy, atlasy i in. Od kilku lat INTROGRAF konsekwentnie koncentruje się na rynkowej grupie odbiorców z sektora healthcare (branża kosmetyczna i farmaceutyczna). Portfel firmy obejmuje ponad trzydziestu klientów krajowych i zagranicznych. Obecnie INTROGRAF jest jednym z trzech największych w Polsce dostawców opakowań z tektury litej dla branży healthcare, posiada 15% udział w tym rynku.'' (http://www.intrograf.com.pl/


Dzisiaj Intrograf prężnie się rozwija, pomnaża swe zyski dzięki kapitalnemu zarządzaniu. Lublin wybuduje nowy zakład produkcyjny na Felinie. Spółka odkupiła 2,4-hektarową działkę na terenie lubelskiej podstrefy ekonomicznej. Z nieoficjalnych źródeł wiadomo, że jako specjalizacja zostaniemy tam zaproszeni za jakieś... 2 lata. :)) 

Pan Piotr Taracha opowiadał, że lubi zatrudniać ludzi mądrzejszych od siebie. Podkreślał jak  wiele można się od nich nauczyć. Jako manager skupia się na inwestycji w pracownika, organizuje dla nich liczne szkolenia. Stara się tak rozmawiać z klientami, aby czuli się partnerami, a realizowana transakcja wyznaczona była szlakiem   doradztwa. 



Gość wspomniał, że na początku przedsiębiorstwo miało tylko 3 klientów, dziś ma ich przeszło 40. Wszyscy odbiorcy są 'poważniejsi, więksi' od firmy Intrograf. Najpotężniejszym jest Polfa Lublin S.A. Intrograf wytwarza imponujące ilości produktów rocznie ---> ok 260 mln. sztuk opakowań medycznych, a drukuje ponad 140 mln. ulotek. Pan Taracha przypomniał,że naszym obowiązkiem jest nabieranie płynności  języków obcych  i umiejętności obsługi wszelkich programów komputerowych. 



Wartościowe jest zdobywanie doświadczenia w prawdziwej pracy jak najwcześniej, by ukończyć studia z  bagażem różnorakich doświadczeń.



''Co jest najważniejsze woda, żwirek czy kamienie przy zapełnianiu dzbana? - Kamienie! Dlatego powinniśmy pamiętać, że wodę lejemy w ostatniej kolejności, gdy już zbraknie wszelkich środków... ''


Wiadomo - to czasem trudne, ale o tej nauczce pamiętajmy przy pisaniu kolokwiów. :)))

Czujne oko Wodza czuwa... :D -  Starosta. Kamil Chibowski we własnej osobie. 

...w ciężkich chwilach wspomnijmy prawdę przekazaną przez dziekana prof. Kamińskiego, wykładowcę Logiki! 
''Trzy w słoneczku to tak jak (gdzie indziej) 4+'' :D 



Prócz prezentacji swoich miejsc pracy obaj Panowie dali nam, studentom obecnym na spotkaniu pewne wskazówki. 


Piotr Taracha, Patrycja Jasik 

Nakreślili jak ważna jest selekcja własnych dążeń, przy tym odporność na stres i wytrwałość. Ukierunkowali,żeby się rozwijać duchowo. 


Żywa dyskusja!
Od lewej: Ola Machniak, Paweł Żelewski, Kasia Szczot, Piotr Taracha 


Poświęcić odrobinę czasu dla kultury; teatr, kino.  Właśnie ubogacenie wnętrza, nieustająca humanizacja sprawi, że dalsze działania życiowe przyniosą efektywniejsze skutki. 

Od lewej: Anna Kapnos, Patrycja Jasik, Kamil Koluch 

A na koniec, wpis do księgi...




Plakat na pamiątkę tego wydarzenia... zatytułowany ''Piotr Taracha - najlepszy opowiadacz dowcipów'' 


Kasia Szczot w imieniu PBiP przekazuje prezent

...a ostatnią piękną, wartą zobaczenia inicjatywę drukarni Intrograf możecie odnaleźć poniżej :]
--> http://vena.lublin.pl/276-premiera_naszego_kalendarza.html


Wspólne zdjęcie! 





...po takiej dawce informacji dziś chyba nikt nie powie, że nie warto przychodzić na te spotkania... :] 


ciasteczkowa... :D Karolina Forkasiewicz 


    8 komentarzy:

    1. Patrycja się postarała ;)

      OdpowiedzUsuń
    2. Cała notka bardzo mi się podoba. Spotkanie niesamowite, oby więcej takich inicjatyw.

      OdpowiedzUsuń
    3. Brawo Patrishia !!!

      OdpowiedzUsuń
    4. :D ! Cieszę się, że może być. Staram się oddać wszelkie wydarzenia w sposób jak najbardziej realny... :) wszystko po to,aby przekazać nieobecnym istotę tych spotkań ;] Niech każdy wie, że u nas, na KULu zdarzają się niesamowite przedsięwzięcia i inicjatywy. Trzeba to dokumentować, chwytać ich klimat, byśmy po latach, z łezką w oku mogli wspominać te wspaniałe chwile RAZEM ;]! pozdrawiam :>

      OdpowiedzUsuń
    5. Pati,co tu mówić -Twój kunszt pisarski jest niesamowity :)) masz dziewczyno talent;p

      OdpowiedzUsuń
    6. Fajne teksty Pati:) i super goście. Muszę przyznać że sporo zyskałam czytając - zazdroszczę spotkania:)

      OdpowiedzUsuń