poniedziałek, 28 maja 2012

KULturalne spotkanie w ramach FTL!

Maj to miesiąc wyjątkowy, bo KULturaliowy :]


Na okazję już IV spotkania z cyklu ,,Firma To Ludzie'' zaoferowaliśmy osobę ze świata show-biznesu, która na co dzień zajmuje się zarządzaniem zespołem, niebagatelnym - bo muzycznym. Rozmowę poprowadziła jak zawsze świetnie przygotowana - Anna Kapinos!


po prostu... Anna :> 


 Tomasz Zeliszewski!
Perkusista, autor tekstów, manager zespołu Budki Suflera. Mówi o sobie,że zawód managera stanowi dla niego misję w każdym tego słowa znaczeniu. Kreator i wizjoner. Najistotniejszą rola to zapewnienie dobra wszystkim członkom, którzy cały swój zapał wkładają w sukces zespołu. Manager doskonale rozumie co wykonawcy chcą wyrazić podczas tworzenia, ponieważ sam jest jednym z nich.


uczestnicy. :) Od lewej: Kasia Szczot, Aneta Kurilenko, Alan Kurilenko, Ewelina Ciszek, Małgorzata Bartoń, Agata Łopaciuk, Ola Machniak, Kasia Zarzycka.


Gra w zespole od 18 roku życia, jest artystą - samoukiem. Wraz z nim dojrzewał, a jego życie stawało się coraz bogatsze o nowe przeżycia. Ramię w ramię przeszedł przez przeobrażenia zespołu, również te podczas transformacji, którego poddano kraj po roku '89. Mówił, że po upadku komuny: ''Bardziej czuł, niż myślał racjonalnie.'' Wpadł na pomysł wydania płyty winylowej, ponieważ wiedział, że pomimo ceny odniesie ona sukces sprzedaży.
Pan Zeliszewski pół żartem - pół serio zauważa: ''Mówią o mnie w branży fatalnie. Jak zaczną mówić dobrze, to będzie oznaczać, że zawodowo coś się psuje. Nie jestem milutkim, pluszowym misiem." Dodaje; "Dobry manager to jest nielubiany manager." ;]

garść histoii...:]

Budka Suflera to legenda polskiej muzyki rockowej. Właśnie ten zespół, który sprzedał miliony płyt, nagrał mnóstwo przebojów i zagrał tysiące koncertów oficjalnie powstał w 1974 roku w Lublinie! Wtedy ukazało się pierwsze radiowe nagranie ,,Sen o dolinie". Początki zespołu sięgają roku 1969, kiedy grupa licealnych kolegów rozpoczęła wspólne działania muzyczne. Watro wspomnieć, że fonograficznym debiutem Budki Suflera stała się płyta ,,Cień Wielkiej Góry" z 1975 roku. Do dziś jego trzon stanowią wokalista Krzysztof Cugowski, klawiszowiec i kompozytor Romuald Lipko oraz gość Tomasz Zeliszewski.

Zespół w pierwszym składzie :]

Gość wieczoru opowiadał nam o kulisach koncertowania zespołu, a także o obowiązkachtrudnych aspektach pracy managera.
''Biznes to nie jest wiara, ale interes. Handel polega na tanim kupnie, a drogiej sprzedaży." Najważniejsza jest wiarygodność przekazu. W tej grupie jest aż trzech właścicieli, gdzie jeden mówi, a dwóch ufa.. :) Manager musi być dyspozycyjny, powinien znać rynek. Jego powinnością staje się umiejętność ''Zamiany dźwięków na pieniądze'' Trafiać w gusta muzyczne odbiorców, dbać by słuchając nowego kawałka poczuli to, czego od dawna szukali. W kontekście swoich obowiązków mówi przekornie: ''Pozornie powinny się okulary zapocić, główka rozboleć.'' :D
Ważne jest czujne wychwytywanie błędów. Kiedy nagrany utwór ma niewiele wspólnego ze swoim początkowym założeniem, to w interesie managera leży taka modyfikacja, by mieścił się w spectrum potrzeb rynku. Tomasz Zeliszewski to autorytet, przez lata pracy cieszy się zaufaniem w zespole. Jego przeczucia sprawdzają się zawsze zgodnie z zamierzeniami.


Tomasz Zeliszewski, Małgorzata Bartoń

Pan Tomasz stwierdza, że po 40 latach obserwacji, sztuka staje się podmiotem dla wszystkich tych, którzy pragną ją krzewić. Największą satysfakcją dla niego to obserwacja fenomenu nagrania. Nieodzownym elementem jego obowiązków są negocjacje. Manager uczula,że uważność i szczęście są ważne, jednak w tej kwestii im więcej pokory, tym lepiej. :)


Od lewej: Agat Witkiewicz, Magdalena Grzesiak, Karolina Janas

Na pytanie kim jest na scenie: muzykiem czy managerem, odpowiada, że tych profesji nie da się jednoznacznie oddzielić, one się przenikają. Gość podsumowuje: ,,Kariera to cena tego co się prezentuje, co po nas pozostaje. To wynik olbrzymiej odpowiedzialności wobec wielu ludzi."


Od lewej: Patrycja Jasik, Anna Kapinos, Tomasz Zeliszewski, dr Paweł Fortuna, Małgorzata Bartoń

Kronika I edycji Psychologii Biznesu i Przedsiębiorczości stała się bogatsza o wpis Gościa :))
W zamian Pan Tomasz Zeliszewski dostał od nas certyfikat, świadczący o unikatowej inwestycji w poszerzanie studenckich, KULturalnych horyzontów!


Moderator Anna Kapinos wręczająca inwestycję 

Kiedyś przeczytałam; ''Świat kultury, tzw. noosfera, jest do życia człowiekowi równie potrzebny jak biosfera.'' :] Tak, dziś już wiem... Kultura to coś co pozostanie, kiedy zapomnisz już czego się nauczyłeś. . .


Od lwej: Kasia Zarzycka, Agata Łopaciuk, Ewelina Ciszek, Kamil Chibowski, Małgorzata Bartoń, Ola Chmielewska, Paulina Kostrzewa, Agata Witkiewicz, Patrycja Jasik, Anna Kapinos, Tomasz Zeliszewski, dr Paweł Fortuna, Ola Machniak, Aneta Kurilenko, Alan Kurilenko, Kasia Ficek, Przemek Dudek, Madga Kędra, Dariusz Jabłoński. 

1 komentarz: